یکشنبه، ۱۷ اسفند ۹۳ - ۰۸:۲۸

10962

کمپانی‌های سامسونگ و اچ‌تی‌سی در این چند سال اخیر، پرچم‌داران گلکسی و وان خود را در زمان‌های مشابه‌ای معرفی کرده‌اند. اما امسال سامسونگ کار را برای اچ‌تی‌سی سخت‌تر کرده و دو اسمارت‌فون جدید Galaxy S6 و Galaxy S6 Edge را کمی بهتر از پرچم‌دار جدید اچ‌تی‌سی، HTC One M9 تولید نموده است. امروز می‌خواهیم به مقایسه‌ی ویژگی‌ها و مشخصات این اسمارت‌فون‌های جدید بپردازیم.

ابعاد

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-9

تفاوت زیادی در اندازه‌ی این تلفن‌‌ها وجود ندارد (اگرچه One M9 کمی بلندتر از گلکسی‌ها می‌باشد)، اما ضخامت آنها بسیار متفاوت است. در مقایسه با HTC One M9، اسمارت‌فون Galaxy S6 سامسونگ ۲۹ درصد باریک‌تر و Galaxy S6 Edge هم ۲۷ درصد باریک‌تر ایجاد شده‌اند.

وزن

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-27

واضح است که اچ‌تی‌سی برنده‌ی رقابت بخش‌های وزن/باریکی نمی‌شود. گوشی One M9 این کمپانی ۱۴ درصد سنگین‌تر از Galaxy S6 و ۱۹ درصد سنگین‌تر از Galaxy S6 Edge می‌باشد.

جنس بدنه (پشت)

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-2

وداع سامسونگ با دنیای پلاستیک‌ها! سامسونگ با پرچم‌داران امسال استفاده از شیشه (گوریلا گلس ۴) را در ساخت محصولات خود آغاز کرده است. از طرف دیگر، استفاده از مواد ارزشمند در خط تولید HTC One همواره نقش اساسی داشته‌اند و امسال هم این اصل رعایت شده است. از خیره‌کنندگی طراحی یکپارچه‌ی آلومینیومی One M9 نسبت به محصول سال گذشته به هیچ وجه کم نشده، اما هیجان زده شدن در مورد طراحی که از سال ۲۰۱۳ به الان دستخوش تغییر خاصی نشده، کمی سخت است.

جنس بدنه (کناره‌ها)

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-3

تلفن‌های سامسونگ همچنین دارای فریم‌های آلومینیومی می‌باشند.

رنگ‌ها

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-6

برای هر دستگاه، چهار آپشن رنگ وجود دارند که می‌توانید آنها را در تصویر ببینید.

صفحه‌نمایش (اندازه)

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-11

تلفن‌های Galaxy S6 همچنین برنده‌ی بخش اندازه‌ی نمایشگر هستند و حدود ۱۴ درصد فضای بیشتر را نسبت به نمایشگر M9 ارائه می‌کنند.

مکان کلیدهای ناوبری

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-18

مزیت اندازه‌ی نمایشگر سامسونگ کمی بیشتر از آنچه است که در بخش پیش اشاره شد، زیرا One M9 از یک ردیف کلید به عنوان کلیدهای ناوبری مجازی بهره می‌برد، اما کلیدهای سامسونگ به صورت فیزیکی و خازنی زیر نمایشگر آن واقع شده‌اند.

صفحه‌نمایش (رزولوشن)

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-10

این بخش را هم به لیست مزیت‌های Galaxy S6 و Galaxy S6 Edge بیافزایید، زیرا اچ‌تی‌سی به استفاده از همان نمایشگر بسیار شفاف اما نه فوق شفاف کواد‌ اچ‌دی اکتفا کرده است.

صفحه‌نمایش (نوع)

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-12

درست مانند سال‌های گذشته، تلفن‌های سامسونگ دارای نمایشگرهای Super AMOLED هستند (با رنگ‌های غنی، کنتراست فوق‌العاده و سطح مشکی عمیق‌تر)، درحالیکه One M9 از پنل IPS استفاده می‌کند.

نمایشگر منحنی

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-8

GS6 Edge روند سامسونگ که با Galaxy Note Edge نسخه‌ی ۲۰۱۴ آغاز شده بود، را ادامه داده و نمایشگر خود را در لبه‌ها با شیب همراه کرده است.

سنسور اثرانگشت

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-14

سنسورهای اثرانگشت موجود در دستگاه‌های ۲۰۱۴ سامسونگ از عناصر خوب آنها به شمار می‌روند، اما نیاز به سوایپ به منظور راه‌اندازی آنها می‌تواند کمی آزاردهنده به نظر رسد. سنسورهای GS6ها بیشتر شبیه به Touch ID اپل شده و به این ترتیب می‌توانید به سادگی با قرار دادن انگشت خود بر روی کلید اصلی آن را راه‌اندازی کنید.

باتری

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-1

تنها اعداد مربوط به ظرفیت کیفیت یک باتری را نشان نمی‌دهند، از این رو باید منتظر تست‌ها و نتایج بنچمارک‌های باتری برای تعیین عمر باتری این دستگاه‌ها ماند.

باتری قابل جدا شدن

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-22

برای اولین بار است که یک پرچم‌دار سامسونگ دارای باتری مهروموم شده می‌باشد. این ویژگی برای خط تولید HTC One ناآشنا نیست.

حالت ذخیره‌ی انرژی

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-25

درست مانند سال گذشته، هر دو گروه تلفن‌ها دارای حالت ذخیره‌ی انرژی مربوط به خود (Ultra Power Saving Mode برای سامسونگ و Extreme Power Saving Mode برای اچ‌تی‌سی) می‌باشند که با راه‌اندازی آنها پس از اعمال محدودیت‌هایی در استفاده از کاربردها و تبدیل هوم‌اسکرین به یک صفحه‌ی ساده، می‌توانید از باتری تقریبا خالی شده‌ی دستگاه خود بیشترین استفاده‌ی ممکن را بکنید.

شارژ سریع

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-25

تلفن‌های هر دو کمپانی مجهز به سیستم شارژ سریع می‌باشند.

فضای ذخیره‌سازی

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-24

تلفن‌های گلکسی هر کدام دارای سه گزینه‌ی فضای ذخیره‌سازی هستند، اما One M9 تنها در مدل ۳۲ گیگابایت عرضه می‌شود.

MicroSD

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-17

از دیگر اولین‌های سامسونگ: برای اولین بار است که هیچ کدام از دو تلفن جدید سامسونگ به اسلات کارت microSD مجهز نشده‌اند. اما در طرف دیگر تلفن اچ‌تی‌سی با تجهیز به یکی از اسلات‌ها می‌تواند حافظه‌ی ذخیره‌سازی ۳۲ گیگابایتی خود را گسترش دهد.

رم

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-20

جای نگرانی در این بخش وجود ندارد، هر سه تلفن مقدار رم فوق‌العاده‌ی سه گیگابایت را دارا می‌باشند.

پردازنده

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-7

سامسونگ با کوالکام خداحافظی کرده و پرچم‌داران جدید خود را به پردازنده‌های اگزینوس مجهز نموده است.

مگاپیکسل‌های دوربین پشت

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-5

اچ‌تی‌سی روند خود را تغییر داده و این بار بازی مگاپیکسل را به راه انداخته است. این کمپانی امسال ایده‌ی اولیه‌ی خود مبنی بر اینکه اندازه‌ی پیکسل‌ها مهم‌تر از تعداد آنهاست را در دوربین پشت مورد استفاده قرار نداده است.

مگاپیکسل‌های دوربین جلو

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-4

دوربین‌ اولتراپیکسل اچ‌تی‌سی به حیات خود در دوربین جلوی One M9 ادامه می‌دهد.

دیافراگم دوربین

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-0

تلفن‌های سامسونگ دارای دیافراگم‌های عریض‌تری در دوربین خود می‌باشند.

سنسور ضربان قلب

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-15

تلفن‌های ۲۰۱۵ سامسونگ شاید ویژگی مقاومت در برابر آب Galaxy S5 را از دست داده باشند، اما هنوز سنسور ضربان قلب آن را حفظ کرده‌اند.

Gear VR

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-15

اچ‌تی‌سی به زودی یک هدست واقعیت مجازی را ارائه خواهد داد، اما این هدست سازگاری با One M9 نخواهد داشت. با این حال هدست فوق‌العاده‌ی Gear VR سامسونگ با تلفن‌های Galaxy S6 سازگار می‌باشند. فقط باید از خرید نسخه‌ی جدید آن اطمینان حاصل کرد، زیرا نسخه‌ی اولیه Gear VR با نوت ۴ سازگاری دارد.

نرم‌افزار

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-23

هر سه دستگاه فوق به اجرای نسخه‌ی جدید اندروید، Android 5.0 Lollipop، در هسته‌ی خود می‌پردازند، درحالیکه سامسونگ از رابط کاربری TouchWiz UI و One M9 از رابط HTC Sense 7 UI استفاده می‌کنند.

تاریخ عرضه

galaxy-s6-vs-galaxy-s6-edge-vs-htc-one-m9-21

One M9 در اوایل این ماه در تایوان معرفی شد، اما هنوز زمان عرضه‌ی آن مشخص نیست. عرضه‌ی دو تلفن Galaxy S6 هم از دهم ماه آوریل شروع می‌شود.

 

منبع : gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi