دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: تقویت پیام رسان‌های داخلی در راستای کوچ داوطلبانه از تلگرام

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که برنامه شورای عالی فضای مجازی برای تقویت شبکه‌های پیام رسان داخلی، اجرای استراتژی کوچ داوطلبانه از تلگرام است.

 

 

ابوالحسن فیروزآبادی در نشست مشترک کمیسیون اقتصاد و کمیسیون امنیت ملی در خصوص تهدیدات اقتصادی تلگرام اعلام کرد که در مرکز ملی فضای مجازی الزامات شبکه ملی و خدمات پایه شبکه ملی مورد بررسی قرار گرفت. شبکه ملی پیام رسان تعیین کننده مرزهای ملی ما است. مرزهای ملی ما روی سکوهای فضای مجازی شکل می‌گیرد. این سکوها اثرگذاری ملی و وسیع دارد و مانند زیرساخت‌های حیاتی کشور است.

وی با بیان اینکه سندی در حمایت از پیام رسان‌های بومی تدوین شده است، افزود:

تلگرام گزارش سالیانه به ایران ارائه نمی‌کند و ایران از سهامداران آن نیست؛ این در حالی است که ۹۰ درصد کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران از تلگرام استفاده می‌کنند. ما نمی‌دانیم پاول دورف مسئول تلگرام تبعه چه کشوری است و شبکه تلگرام زیر نظر چه کشوری اداره می‌شود. تلگرام به شدت هزینه‌بر است اما هیچ محل درآمدی برای آن اعلام نشده است. تلگرام قابلیت‌های ویژه‌ای مانند کانال دارد که در هیچ نرم افزار دیگری آن را مشاهده نمی‌کنیم.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر اینکه پیام رسان هایی که تعداد کاربرانشان از حدی افزایش می‌یابد باید در کشور نماینده رسمی داشته باشند، اعلام کرد که تلگرام تاکنون نماینده رسمی به ایران معرفی نکرده است.

فیروزآبادی با اشاره به رایزنی‌های ایران با تلگرام گفت:

وزارت ارتباطات با تلگرام توافقاتی داشت که در این راستا همکاری‌های خوبی تا دی ماه ۹۶ انجام شد اما در ماجراهای دی ماه سال ۹۶ تلگرام به توافقات عمل نکرد. تلگرام قصد دارد در سال ۲۰۱۸ رمزارز وارد کند. در مرکز ملی فضای مجازی هنوز به نتیجه مشخصی در برخورد با رمزارزها از جمله بیت کوین نرسیده ایم. مطالعات شروع شده، جلساتی با بانک مرکزی داریم تا سیاست‌های جمهوری اسلامی در نحوه تعامل با رمزارزها مشخص شود.

به گفته‌ی وی، آنچه قرار است در تلگرام در قالب رمزارز ارائه شود، نسل سوم رمز ارزها است. این رمزارزها قابلیت دولت گریزی و بلادرنگ بودن را دارند و بازیگر اصلی رمزارز گرام، تلگرام است. برخی معتقدند این بازیگری جدید با مبانی تئوری رمزارز مغایرت دارد.

فیروزآبادی ادامه داد که ورود گرام نه تنها نقش رمزارزی ندارد بلکه در آینده به عنوان بخشی از پول ملی در گردش ملی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که موضوع مهمی است. در سند تلگرام اعلام شده است که از این پول برای عقود هم استفاده خواهد شد. مثل سفره‌ای می‌ماند که می‌خواهند غارت بزرگ مدرن از آن انجام دهند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به برنامه ریزی تلگرام برای راه اندازی فیلتر شکن در سال ۲۰۱۸ گفت:

فیلتر شکنی که تلگرام قرار است در سال ۲۰۱۸ راه اندازی کند، فیلترشکنی برای کل فضای مجازی است که فقط شامل تلگرام نمی‌شود و تمام فضای مجازی غیر مجاز را در دسترس کاربران قرار می‌دهد تا دی ماه امسال این فیلتر شکن به صورت نهایی استقرار می‌یابد.تا پایان سال ۲۰۱۹ شاهد اقتصاد جدیدی در کنار اقتصاد ملی کشور خواهیم بود. در صورتی که برنامه های سند تلگرام اجرایی شود. کسب و کار تلگرام عدد قابل ملاحظه‌ای است اما از نظر اقتصادی مبلغ قابل توجهی شکل نمی‌گیرد.

فیروز آبادی با اشاره به برنامه شورای عالی فضای مجازی برای تقویت شبکه‌های پیام رسان داخلی، اجرای استراتژی کوچ داوطلبانه از تلگرام است، تصریح کرد که علاوه بر این تلاش داریم از طریق صدا و سیما موضوع را برای مردم تشریح کنیم. متأسفانه بیشترین مرجع اطلاعات ما مطبوعات غربی هستند این در حالی است که در این کشورها تلگرام اثرات اقتصادی و اجتماعی بالایی مثل ایران ندارد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود:

تلاش داریم در دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش از ارائه خدمات در تلگرام خودداری کنیم. در دوسال گذشته با کمک قوه قضائیه از ارائه خدمات پولی توسط تلگرام خودداری شده است و به این صورت فعالیت خالص اقتصادی روی تلگرام نداریم و فعالیت های موجود فعالیت‌های مکمل اقتصادی است.

برچسب ها

درباره: نیوز آی تی

وب‌سایت نیوز آی تی در سال ۹۰ تاسیس شد و ماموریت آن اطلاع رسانی صحیح و به موقع اخبار فناوری (IT)، بررسی محصولات مختلف و ارائه راهنمای خرید کالاهای مختلف است. ما در نیوز آی تی تمام تلاش خود را برای بالابردن سطح علمی کاربران و اطلاع رسانی بهتر در جنبه‌های مختلف فناوری روز دنیا به کار می‌گیریم. ما همواره سعی می‌کنیم تا اخبار و مقالات دست اول دنیا را به موقع به مخاطبین خود ارائه کنیم، تمامی اخبار و مقالاتی که در این سایت منتشر می‌شوند یا توسط خود نویسندگان سایت مستقیما نگارش می‌شوند یا بصورت کامل از منابع خارجی ترجمه و نگارش و تهیه می‌گردند، بنابراین در انتشار مطالب هرگز از منابع فارسی کپی برداری نخواهد شد، همچنین تمامی مطالب ترجمه شده با ذکر ناشر و لینک به صفحه مقاله اصلی همراه خواهند بود.

0 دیدگاه در “دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: تقویت پیام رسان‌های داخلی در راستای کوچ داوطلبانه از تلگرام”

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک خبرنامه